AIRTAC Model | MI16-60SCA | Round Body Air Cylinder
6,585.00 LKR
MI Series
Bore Size 16 mm
Stroke Length 60 mm
Port size M5 × 0.8
In Stock: 20
Can be backordered with delivery in 15 to 30 working days after order approval if out of stock.
SKU: 41104 Categories: , ,
  • Type: Double acting, round body
  • Bore Size: 16 mm
  • Stroke Length: 60 mm
  • Rod End Thread: Male threaded
  • Auto Switch: Yes
  • Cushion: Bumper
  • Back Cover: Pivot type
  • Mounting: No accessories
  • Port size: M5 × 0.8
  • Built-in Magnet: Yes
  • Operating Pressure: 0.1 to 1.0 MPa